ویژگی‌های مشترک موسیقی سنتی و عرفانی در ترکیه و ایران


جوشکون کارادمیر، خواننده و نوازنده سنتی ترک با اشاره به ویژگی معنوی موسیقی عرفانی اظهار داشت آثار هنرمندان ترکیه و ایران در این زمینه بسیار به هم شبیه هستند

تبليغ

جوشکون کارادمیر نوازنده موسیقی سنتی و عرفانی اهل ترکیه که از طریق پروژه‌های مشترک خود با مهسا وحدت، خواننده زن ایرانی آثار جدیدی را به جهان ارائه کرده، در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری آناتولی گفت: آثار هنرمندان ترکیه و ایران در زمینه موسیقی و عرفانی بسیار به هم شبیه هستند.

این خواننده سبک عرفانی ترک در خصوص تفاوت ها و اشتراکات موسیقی عرفانی ترکیه و ایران اظهار داشت:

«موسیقی عرفانی کشورها را نمی‌توان از هم جدا کرد. این سبک بیشتر شما را از لحاظ کلی و معنوی به همدیگر نزدیک می کند. البته در زمینه فنی مانند مقام، نحوه اجرا و غیره تفاوت‌هایی وجود دارد.

شباهت‌هایی مانند اشتراکات احساسی و نحوه درک موسیقی در بین این دوسبک ایرانی و ترک نیز وجود دارد. کارهای انجام‌شده نیز به لحاظ وجود شعرای مشترک تنها با هنرمندان ایرانی امکان‌پذیر بود.

این عوامل اجرای مشترک را آسان می کند. نمی توانید این نزدیکی را در دیگر موسیقی های شرقی به دست بیاورید. ایران در این زمینه نزدیکترین سبک به موسیقی صوفیانه ترکیه است. این تنها نظر من نیست، بلکه اکثر موسیقیدانان بر آن اتفاق دارند».

کارادمیر درباره همکاری‌ با مهسا وحدت در دو اثر «ندای پرندگان» و «راه بی‌پایان» که سال 2016 و 2017 توسط مجله سانگلاینز انگلستان به عنوان برترین آلبوم جهان معرفی شدند گفت:

تصمیم برای اجرای مشترک با مهسا وحدت را پس از سال ها شناخت و کار بر روی موسیقی ایران گرفتم. سال 2015 گروه موسیقی The Secret Ensemble را تشکیل داده و و از وی برای کار در این آلبوم دعوت کردیم.

سال 2016 آلبوم «ندای پرندگان؛ The Secret Ensemble و مهسا» منتشر شد. موفقیت‌ها و احساساتی که در پروژه قبلی حاصل شد، ما را به انجام برنامه ها و آلبوم جدید «راه بی‌پایان» تشویق کرد.»

هفت ماه برای تهیه آلبوم «راه بی‌پایان» وقت گذاشتیم. این آلبوم را در تاریکی مطلق و داخل بنای سنگی موزه امانوئل ویگلند نروژ در مدت یک هفته ضبط کردیم.

اوایل امسال نیز این آلبوم در ترکیه منتشر شد. ندای پرندگان و راه بی پایان در اروپا و جهان به‌عنوان بهترین آلبوم جهان انتخاب شده است. راه بی پایان مورد استفبال منتقدان بین المللی موسیقی نیز قرار گرفته است.

استقبال جهانی برای ما افتخارآمیز است. در آلبوم راه بی‌پایان اشعار حضرت مولانا و یونس امره در قالب ترانه‌های ارائه و به نوعی حکایت وجوه مشترک و رابطه معنوی این دو شاعر که همدیگر را ندیده اند، روایت شده است.

بزرگداشت این شعرا، نام آنان را همچنان در اذهان زنده نگه خواهد داشت. در دو آلبوم اخیر سعی ما بر رعایت این مسایٔل بود. با این تفاوت که در آلبوم ندای پرندگان به جزییات عمیق‌تری پرداختیم.»

جشکون کارا دمیر در ارتباط با اجراهای مشترک با خواننده سنتی ایرانی و همچنین برنامه های آتی بیان کرد:

«در قالب آلبوم ندای پرندگان در تالارهای فرهنگی گوناگون استانبول کنسرت دادیم. در ایرلند نیز تور کنسرت بزرگزار کردیم. در چارچوب آلبوم راه بی پایان برای نخستین بار در استانبول اجرای زنده خواهیم داشت.

در ادامه نیز برای نخستین اجرای آلبوم بی پایان نیز سالن جمال «رشید ری» استانبول را انتخاب کردیم. چون در اینجا شنونده خاص خودمان داریم. سال 2019 در همین چارچوب در خارج از ترکیه نیز اجراهایی خواهیم داشت.

علاقمندان موسیقی در ترکیه و جهان من و مهسا را با آثار مشترک می‌شناسند. تقاضا ما را وارد یک مسیر کرده و مشوق تولید آثار مشترک شده است. پروژه های جدا هم داریم که با دیگر هنرمندان می سازیم. زمانه ما را به نحوی همراه کرده و این دوستی ادامه خواهد داشت».

کارادمیر با ابراز تمایل خود برای آوازخوانی به زبان فارسی گفت:

"تاکنون فارسی نخوانده‌ام. درعوض مهسا در آلبوم ندای پرندگان شعر «بازرگان عشق» یونس امره را همخوانی کرد، شاید این بار فارسی بخوانم. نمی دانم که می‌توانم یا نه، ولی خیلی مشتاق آن هستم. فارسی یک زبان موزیکال و شاعرانه است.

وی با اشاره به پروژه هایی که قرا است همراه با خواننده و هنرمندان نامی ایران ارائه کند گفت:

با هنرمندان بزرگی مانند همایون شجریان، حسین علیزاده، علی قمصری درحال همکاری هستم. گزیه نخستم مهسا بود، چون او موسیقی ما را بسیار دوست دارد و به آموختن آن علاقمند است.

او سه قطعه در آلبوم ندای پرندگان اجرا کرد که بسیار موفقی بود. حتی در فستیوالهای بین المللی موسیقی‌های عرفانی که توسط پیروان ادیان دیگر برگزار می شوند، از ما برای اجرا دعوت شد.»

کارادمیر در رابطه با واکنش هنردوستان و مخاطبین نسبت به این دو آلبوم مشترک و همچنین احتمال برگزاری کنسرت در ایران اظهار داشت:

"در دو سفر اخیرم به ایران متوجه شدم که هوادارنم در این کشور به اندازه آنها در ترکیه و حتی بیشتر از آن شده است. دو ترانه مهسا نیز با استقبال مردم ترکیه مواجه شده است. او سبک عرفانی را نه سنتی بلکه در قالب مدرن ارائه می‌کند.

اجرای کنسرت در ایران سخت است؛ اخذ مجوز و نرخ اجاره تالارها، برگزاری کنسرت در این کشور را دشوار کرده است. با توجه بهاوضاع اقتصادی ایران حتی خواننده های داخلی نیز دچار مشکل هستند.

تقاضای زیادی برای اجرا در این کشور وجود دارد. موقعی که به ایران سفر می‌کنم، مردم ایران نسبت به بنده ابراز محبت و به خانه‌های‌شان دعوت می‌کنند. دوست دارم که در این کشور نیز کنسرت‌هایی برگزار کنم".


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ