تلگرام

پل بسفر (بغاز) استانبول کجاست؟


تنگه بی نظیر بسفر در دنیا و سه پلی که روی آن قرار دارد با چشم انداز فوق العاده شان مانند گردنبند مرواریدی بر گردن استانبول هستند.

تبليغ

تنگه بی‌نظیر بسفر در دنیا و سه پلی که روی آن قرار دارد با چشم‌انداز فوق‌العاده‌شان مانند گردنبند مرواریدی بر گردن استانبول هستند.

پل اول: پل بُغاز یا بُسفر

پل بغاز که به تازگی نام آن را به شهدای 15 تموز (تِموز نام ترکی ماه جولای است) تغییر داده‌اند، یکی از رویایی‌ترین چشم‌اندازها را دارد. این پل دو قاره آسیا و اروپا را به هم متصل می‌کند. این پل به دلیل ظرافت خاصی که در معماری‌اش به کار رفته به مروارید بسفر هم شهرت دارد. روی پایه پل عبور و مرور بسیاری اتفاق می‌افتد و از نظر حمل و نقل اهمیت بسیاری برای شهر استانبول دارد.

یک پای این پل زیبا در محله بیلربی و پای دیگرش در محله اُرتاکوی است. طول پل بغاز یا بسفر به 1560 متر می‌رسد و عرض آن حدود 34 متر است. ارتفاع این پل از سطح دریا حدود 65 متر است که وقتی از روی آن عبور می‌کنید تماشای بسفر را جذاب‌تر می‌کند. این پل در سال 1970 ساخته شده و روشنایی خیره‌کننده این پل در شب‌ها الهام‌بخش بسیاری از شاعران و نویسندگان ترک بوده است.

از روی این پل می‌توانید چشم‌انداز 360 درجه‌ای از استانبول را ببینید. از سمت ارتاکوی مسجد جامع و زیبای اُرتاکوی خودنمایی می‌کند و از طرف بیلربی قصرهای باشکوه استانبول دیده می‌‎شود.

پل دوم: پل سلطان محمد فاتح

دومین پل تنگه بغاز که آن هم بخش آسیایی استانبول را به قسمت اروپایی آن متصل می‌کند، پل سلطان محمد است. این پل در بین مردم به نام پل دوم هم شهرت دارد. این پل دو محله هیساراستو از بخش اروپایی را به قسمت کاواجیک در بخش آسیایی متصل می‌کند. جنس این پل از فولاد است و ارتفاع آن از سطح دریا حدود 100 متر است. سال 1988 زمانی که این پل افتتاح شد پنجمین پل معلق در دنیا به شمار می‌رفت اما حالا این رتبه را از دست داده است.

پل سوم: پل یاوز سلطان سلیم

پل سوم به تازگی افتتاح شده و عبور و مرور ماشین از روی آن از سال 2016 انجام می‌شود. این پل در قسمت اروپایی بین ساری یِری گریپچه و در سمت آسیایی در محله بی‌کوز قرار دارد. سال 2013 ساخت این شروع شد و سه سال بعد به راحتی عبور و مرور ماشین از روی آن انجام شد.


1397/08/01 | کد مطلب: 4254
هانیه کاظمی

مهندس برق، فوق لیسانس مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


به اشتراک بگذارید:

تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ