مهر؛ پایان فاصله ها آغاز دوستی ها


همدان- ایرنا- 270 هزار دانش آموز همدانی با پشت سر گذاشتن تعطیلات تابستانی و در نخستین روز مهر آماده آغاز سال تحصیلی جدید می شوند تا پس از سه ماه دوری از یکدیگر، فصل جدیدی از دوستی های خود را آغاز کنند.

تبليغ

به گزارش ایرنا، در حالی که چند روز به پایان شهریور باقی نمانده بود، صدای پای پاییز نرم نرمک به گوش می رسد؛ پاییز که می آید حال و هوای مدرسه نیز بیشتر حس می شود و جان تازه می گیرد.
به مهر که فکر می کنیم علاوه بر رنگ و رخسار پاییز، باز شدن مدرسه و آن هیاهوی شروع سال تحصیلی جدید به ذهنمان می رسد و قاصدک های ماه مهر خبر از آغاز سال تحصیلی جدید می دهند.
با پایان فصل فاصله ها این بار دوستان و همکلاسی ها دوباره دور هم جمع می شوند و همانقدر که جوش های رفتن به مدرسه پس از تعطیلات نوروزی زیاد می شود، در آخرین روزهای تابستان نیز این شرایط با شدت بیشتری تکرار می شود.
بیدار شدن های هفت صبح، خیابان های شلوغ، سرویس مدارس، اتوبوس های پر از دانش آموزان با لباس فرم، دفترهای هنوز تمیز و پاک، کوله های بر دوش و خودکارهای رنگی، این ها همه یاد آور بازگشایی مدارس است.
پس از سه ماه و چند روز تعطیلات تابستانی حالا دانش آموزان باید کوله پشتی های خود را به دوش بیاندازند و به مدت 9 ما دیگر کوله باری از دانش و تجربه کسب کنند؛ تجربه ای که می تواند هم از لحاظ آموزشی و هم از لحاظ پرورشی آینده سازان این مرز و بوم را تربیت کند.
هرچند برخی از دانش آموزان در ایام تابستان بی کار نبودند و در کلاس های آموزشی و فرهنگی شرکت کردند.

*** شرکت بیش از 440 هزار تن در کلاس های کانون
مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان گفت: تابستان امسال بیش از 440 هزار تن در کلاس های آموزشی و فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این استان شرکت کردند.
محمد رضا جوادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تابستان امسال 365 عنوان برنامه برای اوقات فراغت کودکان و نوجوانان برگزار شد.
وی با اشاره به اینکه کلاس های اوقات فراغت امسال با شعار شادی، بالندگی و خلاقیت برپا شد، افزود: 28 مرکز ثابت در سطح استان کلاس های اوقات فراغت را برای کودکان و نوجوانان فراهم کردند.
جوادی با بیان اینکه این برنامه ها در گروه سنی 6 تا 17 سال برگزار شده است، ادامه داد: حدود 264 هزار تن از شرکت کنندگان را پسران و 176 هزار نفر را دختران تشکیل دادند.
وی اظهار داشت: برنامه‌های اوقات فراغت از 20 خرداد در مراکز کانون آغاز شد و مراکز سیار کانون، فعالیت‌ها را به درون روستاها و مناطق کمتر برخوردار بردند و ساکنان آن مراکز را تحت پوشش قرار دادند.
جوادی با اشاره به اینکه ترویج شادی و خلاقیت در بین کودکان و نوجوانان، محور اصلی فعالیت‌ها و برنامه‌های غنی‌سازی اوقات فراغت در تابستان است، گفت: فعالیت‌هایی همچون سفالگری، خوشنویسی، تئاتر و پویانمایی در حوزه کارگاه‌های هنری برپا شد.
وی ادامه داد: همچنین کلاش های قصه‌گویی، بحث آزاد، کتابخوانی، نشریه‌نگاری و کاردستی در کارگاه‌های فرهنگی، شعرسرایی، نوشتن خلاق، مشاعره و نقد ادبی در کارگاه‌های ادبی و نجوم، معرفی و شناخت محیط پیرامون زمین و مجموعه شمسی در کارگاه‌های علمی مهمترین فعالیت های تابستان امسال است.
جوادی اضافه کرد: 41 مرکز ثابت، سیار و پستی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سطح استان همدان فعال است و این مراکز حدود 70 هزار عضو اسمی و 30 هزار عضو فعال دارند.

***برپایی نمایشگاه نوشت افزار در همدان
مدیرکل آموزش و پرورش همدان نیز در این ارتباط گفت: در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید 16 نمایشگاه نوشت افزار با هدف تامین و ارایه این محصولات متناسب با فرهنگ ایرانی و عرضه آن با قیمت مناسب در این استان برپا شده است.
محمد پورداود با اشاره به اینکه نمونه این نمایشگاه ها در سراسر استان برپا شده است، ادامه داد: در این نمایشگاه ها اقلام مورد نیاز دانش آموزان برای آغاز سال تحصیلی جدید در تمامی دوره های تحصیلی عرضه شد.
وی تاکید کرد: این نمایشگاه با همکاری اصناف برگزار شده و تمامی اقلام آن تولید داخل بوده و با قیمت 10 تا 15 درصد کمتر از بازار به فروش می رسد.

*** ثبت نام 270 هزار دانش آموز در همدان
مدیرکل آموزش و پرورش همدان گفت: 270 هزار دانش آموز در سال تحصیلی جدید در سه مقطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم ثبت نام کردند.
به گزارش ایرنا، محمد پورداود با اشاره به فرا رسیدن ماه مهر و آغاز سال تحصیلی 98-97 افزود: نام این تعداد دانش آموز در سامانه ثبت نام دانش آموزی سناد ثبت شده است.
وی اضافه کرد: تمامی شرایط برای آغاز سال تحصیلی جدید فراهم است و در مقطع ابتدایی بیش از 160 هزار دانش آموز دختر و پسر در سراسر استان مشغول تحصیل می شوند.
پورداود افزود: در مقطع متوسطه اول 65 هزار دانش آموز و در مقطع متوسطه دوم نیز 45 هزار دانش آموز در مناطق 19 گانه آموزش و پروش استان تحصیل می کنند.

*** 29 هزار کلاس اولی
امسال هم همانند سال های گذشته کلاس اولی ها یک روز زودتر سال تحصیلی را آغاز کردند.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان همدان اظهار داشت: مراسم روز غنچه‌ها، شکوفه‌ها و جوانه‌ها دیروز /شنبه/ 31 شهریورماه در مدارس ابتدایی استان همدان با حضور 29 هزار نوآموز برگزار شد.
یاسر نانکلی در گفت و گو با ایرنا افزود: امسال با توجه به همزمانی آغاز سال تحصیلی با ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) مراسم روز غنچه ها (پیش دبستانی ها)، شکوفه ها (پایه اولی ها) و جوانه ها(پایه هفتم) متناسب با ایام عزاداری برگزار و به صورت نمادین در یکی از مدارس ناحیه یک همدان زنگ بازگشایی مدارس نواخته شد.
وی با بیان اینکه امسال گزارشی در خصوص کمبود معلم در مقطع ابتدایی استان نداشتیم، اظهار داشت: امسال علاوه بر آموزگاران مقطع ابتدایی، از ظرفیت مدیران، معاونان و همچنین نیروهای حق التدریس سال های گذشته که دارای کد پرسنلی هستند، استفاده شده است.
دبیر پروژه مهر استان همدان ادامه داد: در سال تحصیلی جدید حدود 6 هزار و 300 آموزگار، مدیر و معاون در مقطع ابتدایی دانش آموزان را تعلیم می دهند.
نانکلی با اشاره به اینکه 165 هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی استان تحصیل می کنند، افزود: در این مقطع یکهزار و 516 مدرسه با 6 هزار و 606 کلاس درس میزبان دانش آموزان در سال تحصیلی 98-97 هستند.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان همدان اضافه کرد: امسال یک میلیون و 280 هزار جلد کتاب در روز اول سال تحصیلی در بین دانش آموزان ابتدایی توزیع می شود.
وی با اشاره به اینکه در مقطع ابتدایی سه مدرسه جدید به آموزش و پرورش تحویل شده است و چهار مدرسه دیگر نیز در ماه جاری تحویل می شود، گفت: در برخی از مناطق محروم و روستایی از کانکس برای تحصیل دانش آموزان استفاده می شود.

*** مدارس همدان با 20 میلیارد ریال تجهیز شد
مدیر کل تعمیر، تجهیز و نوسازی مدارس استان همدان گفت: برای آغاز سال تحصیلی جدید، افزون بر 20 میلیارد ریال اعتبار برای تعمیر و تجهیز مدارس استان هزینه شد.
فرزاد تیموری در گفت و گو با ایرنا افزود: این اعتبار در زمینه خرید تجهیزات کامپیوتر، چاپگر، دیتا پرژکتور، میز و نیمکت صندلی و تجهیزات اداری هزینه شده است.
وی با اشاره به اینکه هر ساله پیش از آغاز سال تحصیلی جدید مدارس نوسازی می شوند اضافه کرد: پیش از بازگشایی مدارس، از لحاظ ظاهری نیز با نقاشی کلاس ها شرایط برای آغاز سال جدید تحصیلی فراهم می شود.
وی افزود: امسال 16 هزار متر مربع ایزوگام و عایق رطوبتی پیش ساخته تهیه و در اختیار مدارس قرار گذاشته شد.

***افزایش تعداد هنرجویان هنرستان ها
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان همدان گفت: امسال بیش از 6 هزار 500 دانش آموز مقطع دهم، در هنرستان های استان ثبت نام کرده اند که این مقدار نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش یافته است.
عباس احمدی مقیم با بیان اینکه 60 درصد این تعداد را پسران و 40 درصد را دختران تشکیل می دهند، افزود: در سال تحصیلی جدید استقبال خانواده ها برای ثبت نام فرزندان خود در هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش افزایش یافت به صورتی که در همان روزهای نخست ظرفیت خیلی از کلاس ها تکمیل شد.
وی ادامه داد: مراجعه برای ثبت نام در هنرستان ها هنوز ادامه دارد و به دنبال این هستیم تا با فراهم شدن شرایط، ظرفیت های این بخش را افزایش دهیم.
احمدی مقیم با اشاره به اینکه توسعه آموزش مهارت محور، از اولویت های وزارت آموزش و پرورش است، گفت: بیش از 70 هزار جلد کتاب ویژه هنرجویان فنی حرفه ای و کار دانش تهیه و دربین هنرجویان توزیع می شود..
وی اظهار داشت: در سال تحصیلی جدید 25 رشته فنی حرفه ای و 62 رشته کار و دانش در هنرستان های همدان تدریس و آموزش داده می شود.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اینکه پیش بینی شده در پایان برنامه ششم توسعه 50 درصد از دانش آموزان در رشته های فنی تحصیل کنند، افزود: آمارها نشان می دهد هنرجویانی که در رشته های فنی و حرفه ای تحصیل می کنند در بازار کار موفق تر از دانش آموختگان سایر رشته ها هستند.
وی تاکید کرد: بیش از 13 هزار هنرجوی پایه دهم و یازدهم استان همدان در 160 هنرستان با 800 کارگاه تحصیل می کنند.

*** ساماندهی یک هزار و 600 دستگاه سرویس مدرسه
سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل بار درونشهری و حومه شهرداری همدان با اشاره به ساماندهی خودروهای ویژه سرویس مدارس این شهر گفت: هم اینک یک هزار و 600 دستگاه خودرو متقاضی سرویس مدارس ساماندهی شده است.
محمد پوروخشوری افزود: یک هزار و 500 دستگاه از این خودروها تاکسی و یکصد دستگاه نیز مینی بوس است.
وی بیان کرد: شورای اسلامی شهر همدان نیز با افزایش 10 تا 15 درصدی نرخ سرویس مدارس نیز موافقت کرده است.
پوروخشوری خاطرنشان کرد: نظارت دقیق بر عملکرد سرویس های مدارس انجام می شود و در این زمینه تعامل خوبی با مدیران مدارس داریم.

*** برگزاری مرحله نخست جشن عاطفه ها
مدیر کل کمیته امداد استان همدان گفت: مرحله نخست جشن عاطفه ها با شعار 'لبخند مهر،بسته به مهر شما' برگزار شد.
ترکمانه با اشاره به اینکه مرحله دوم جشن عاطفه ها بع از آغاز سال تحصیلی جدید و در 11 مهر در مدارس استان برگزار می شود اظهار داشت: امسال جشن عاطفه ها در یکهزار و 480 پایگاه در سراسر استان برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه 20 هزار دانش آموز و سه هزار دانشجوی نیازمند در استان وجود داردافزود: کمک هایی که در مرحله اول جشن عاطفه ها جمع آوری شده است، قبل از شروع سال تحصیلی جدید در اختیار این عزیزان قرار گرفت.
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان همدان با اشاره به اینکه پس از آغاز سال تحصیلی جدید 200 هزار پاکت در بین دانش آموزان مدارس استان توزیع می شود اضافه کرد: کمک هایی که از این طریق جمع آوری می شود، با هماهنگی مدیر مدرسه در اختیار دانش آموزان نیازمند همان مدرسه قرار می گیرد.
ترکمانه افزود: پارسال 20 میلیارد و 830 میلیون ریال در جشن عاطفه ها جمع آوری شد و در اختیار داشجویان و دانش آموزان قرار گرفت.
مدیر کل کمیته امداد استان همدان گفت: خیران می توانند از طریق شماره حساب 0109500950005 و شماره کارت 6672-9969-9918-6037 بانک ملی و همچنین پرداخت اینترنتی از طریق پایگاه اینترنتی کمیته امداد به نشانی epay.emdad.org اقدام کنند.
وی ادامه داد: خیرین می توانند با گرفتن شماره *8877*081# از طریق تلفن همراه و یا اپلییکیشن سنا و سکه کمک های خود را پرداخت کنند.
به گزارش ایرنا؛در سال تحصیلی 98-97 بیش از 270 هزار دانش آموز در استان همدان تحصیل می کنند که از این تعداد 160 هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی، 65 هزار تن متوسطه اول و 45 هزار تن نیز در مقطع متوسطه دوم به تحصیل می پردازند.

9904/تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ